אימון קוגניטיבי התנהגותי: מודעות, חמלה, שינוי

שמי דניס, עובדת סוציאלית ומאמנת אימונים פונקציונליים, HIIT, אימוני ריצה, ספינינג ופילאטיס.


היום אני רוצה לדבר אתכם על חיבור... יש חיבורים שפשוט לא עובדים ובכל זאת הם כמעט תמיד באים ביחד, לדוגמה: "אסור ודיאטה", "ספורט וסבל", "נוקשות והצלחה". הרבה מאתנו חושבים שאם נכעס על עצמינו שאכלנו יותר מידי זה יעזור לנו "ללמוד לקח" לפעם הבאה, חושבים שאם נדלג על ארוחת בוקר ונתחיל לאכול מאוחר יותר אז בטוח נרזה. אחרים אומרים שאם הם יתאמנו היום הם "יסלחו" לעצמם על מה שאכלו אתמול בלילה. החיבורים הללו מתנגנים אצל כולנו, מגיחים להם מבלי שהוזמנו ולפעמים אנחנו בכלל לא מודעים אליהם או לנזק שהם גורמים. אך יש גם דרך נוספת, החיבור בין: "חמלה והצלחה", "תזונה נכונה ומתירנות", "נפש בריאה וגוף בריא". חיבור שמגיע מתוך מודעות והבנה שהדרך בה אנחנו חושבים, אמונות היסוד שלנו והדיבור העצמי משפיעים על הנפש, על הגוף שלנו ועל דפוסי הפעולה שלנו. נשמע לכם מוכר? נכון, זה נקרא .CBT


את ה- CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הכרתי כחלק מלימודיי ועבודתי כעובדת סוציאלית בתחום השיקום. מהר מאוד הבנתי כי הכלי הזה הוא קרש קפיצה לא רק עבורי ועבור נפגעי הנפש עמם אני עובדת אלא גם למתאמנים שלי הרוצים להשיג מטרה מסוימת וליצור שינוי בחייהם. אז מה זה CBT? טיפול המבוסס על הרעיון לפיו על מנת ליצור שינוי, יש צורך בשינוי תפיסת המציאות לצד צורך בלמידה ותרגול של התנהגויות חדשות וכך ליצור שינוי בדפוסי החשיבה במקביל לשינוי דרך הפעולה (התנהגות).

גם אתם יכולים לתרגל CBT וליצור חיבורים חדשים- כיצד?


1. מודעות- בואו ננסה להיות בקשיבות לאיך אנחנו "מדברים" לעצמינו. מה טון הדיבור שלנו? האם אנחנו פוקדים? מאיימים? כועסים? מצטדקים? חומלים? סולחים? לדוגמה בפעם הבאה שתלכו לארוחת שישי אצל חמותכם ותאכלו פרוסת עוגה נוספת נסו לחשוב מה עובר לכם בראש. אל תשפטו את מה שעובר לכם בראש פשוט הקשיבו לנאמר (ואפשר גם לכתוב). לדוגמה: "איך אני שוב אוכל יותר מידי, אני כזה שמן, ברור שככה אני לא אצליח להרזות כמו שאני כל כך רוצה".


2. זיהוי של המחשבה והרגש- אחרי שאנחנו מודעים לסגנון ולשיח שלנו לעצמינו בואו ננסה לנתח אותו ולזהות מהם דפוסי החשיבה שעלולים להכשיל אותנו ולהוריד לנו את המוטיבציה. לדוגמה: אני מזהה שאני מדבר לעצמי בכעס ומרגיש כשלון.


3. ויכוח עם המחשבות הישנות- הטלת ספק במחשבות שזיהינו. שאלו את עצמכם, מדוע אני צריך לכעוס על עצמי? האם זה מקדם אותי? איך אני מרגיש עכשיו? האם לאכול 2 פרוסות עוגה הופך אותי לשמן? האם זה אומר שאני לא אצליח לעולם להוריד במשקל?


4. אימוץ מחשבות חדשות- כאן נכנסים החיבורים החדשים. חשיבה מכילה המאפשרת לנו להיות מי שאנחנו, לאהוב את עצמינו וכך להמשיך לקדם את מטרותינו. עלינו לקבל את ה"חריגה" מהמטרה, לתת לה להיות, לחמול את עצמינו ולנסות לדבר אל עצמינו בצורה חיובית. "אכלתי שתי פרוסות עוגה, ייתכן והדבר עלול לעכב את המטרה שלי להוריד במשקל. אני מבין כי הרזייה היא תהליך ולכן אני מקבל את עצמי על כל תשוקותיי. בכדי לקדם את המטרה עליה אני עובד, אשתדל להיות יותר במודעות בפעם הבאה כשאני נמצא אצל חמותי והיא מציעה לי עוגה".

אז קבלתם ממני היום טעימה קטנה לאימון הקוגניטיבי התנהגותי ולחיבורים שלדעתי כדאי לנו לאמץ כדי לקדם את המטרות שלנו עם יותר שמחה ופחות כאב לב.


רוצים לצור קשר עם קואצ׳ דניס? הורידו את אפליקציית Reaction Club ולחצו כאן


18 views0 comments